15 września odbyło się uroczyste otwarcie Centrum  Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie – najnowocześniejszej w Polsce sali edukacyjnej obejmującej tematykę bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ścieżka edukacyjna składa się z pięciu sektorów: Zagrożenie czadem – łazienka, Pożar mieszkania, Pożar lasu, Wypadki drogowe i Katastrofa budowlana. W każdym z odwiedzający mogą nie tylko poznać przyczyny i skutki poszczególnych zagrożeń, ale ale także znaleźć się w ich centrum dzięki efektom specjalnym i multimedialnym pomocom edukacyjnym. Zajęcia w CEP dedykowane są uczniom, a poprowadzą je strażacy w czynnej służbie.

 

CEP w Chorzowie
Zobacz jakie atrakcje czekały na pierwszych gości CEP >>>


Oprócz zdobywania przydatnej wiedzy dzieci i młodzież będą mogły odwiedzić również „Małą strażnicę”, w którym, zgodnie z ulotką informacyjną, „każdy może poczuć się jak strażak”. Można więc zobaczyć tam mundury i sprzęt strażacki, zjechać na ześlizgu, usiąść za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego oraz zagrać w grę edukacyjną.

W uroczystości otwarcia CEP wzięli udział m.in. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Prezydent Miasta, Wojewoda Śląski i Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

CEP w Chorzowie
Sprawdź, jak wygląda nowoczesne CEP >>>


Centrum powstało w nieużywanym dotąd pomieszczeniu podziemnego magazynu Komendy Miejskiej. Zajmuje powierzchnię 800 m². Koszt inwestycji wynosi ok. 480 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazał na ten cel 45 tys. zł.

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".

------------------------------------------------

Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:


/kc/
fot. A. Hanusiak/Śląski Urząd Wojewódzki